Aké sú hlavné zložky imunitného systému?
Ľudský imunitný systém je veľmi zložitý komplexný systém vybudovaný z mnohých funkčných častí.
Aby sme pochopili, ako funguje imunitný systém, je dôležité poznať funkčné časti a ich úlohu v systéme, preto vám uvedieme zoznam funkčných dielov a aké harjú úlohy v imunitnom systéme. Čo spúšťa ich reakcie a plní ich úlohu v obrane nášho tela od rôznych škodlivých votrelcov, ktoré nás môžu poškodiť.
Protilátky
Protilátky (tiež označované ako imunoglobulíny a gamaglobulíny) sú v Y tvare proteíny, ktoré reagujú na konkrétne baktérie, vírusy alebo toxíny, označované ako antigény. Sú vyrábané pomocou bielych krviniek.
Protilátky sa môžu viazať na toxíny, zakázať ich chemické akcie, alebo signál že útočníka je potrebné odstrániť. Tieto protilátky sú rozdelené do piatich tried. Ich mená sú všeobecne skrátené. Napríklad imunoglobulín je skrátený na IgA. Tu sú všetky skratky: IgA, IgD, IgE, IgG, IgM .
Kostná dreň
Kostná dreň produkuje nové červené a biele krvinky. Červené krvinky sú plne vytvorené v kostnej dreni ktoré idú potom do krvného obehu. Väčšina bielych krviniek dozrieva na inom mieste, v továrňach nachádzajúcich sa vo vnútri dlhých kostí nášho tela. Dreň produkuje všetky krvinky z kmeňových buniek. Tie sa nazývajú "kmeňové bunky", pretože sú prekurzormi rôznych typov buniek. Môžu odbočiť a zmeniť typ bielych krviniek, podľa potreby.
Doplnenie systému
Ak sa zárodky dostanú cez fyzikálne a chemické bariéry tela do krvného obehu, je aktivovaná zmes kvapalných proteínov nazývaných doplnokový systém.Doplnkový systém obsahuje rad proteínov. Zatiaľ čo sú vo vašom krvnom obehu,milióny rôznych protilátok , každé citlivé na špecifický antigén, existuje len hŕstka proteínov v doplnkovom systéme. Oni plávajú voľne v krvi. Doplnky sú vyrábané v pečeni. Doplnkové proteíny sú aktivované a pracujú s protilátkou. Spôsobujú lýzu (prasknutie) buniek a vysielajú signál fagocytom že bunka musí byť odstránená.
Interferón (protein)
Interferón je iný typ proteínu produkovaný vo väčšine buniek v tele. Úlohou interferónu je nechať bunkový signál jeden druhému. Keď bunka rozpozná interferón z iných buniek, produkuje proteíny ktoré pomáhajú zabrániť replikácii vírusu v bunke, a tiež stimulujú zabíjakov buniek.
Hormóny
Existuje niekoľko hormónov vytváraných imunitným systémom. Tieto hormóny sú všeobecne známe ako lymfokíny. Niektoré hormóny v tele potlačujú imunitný systém. Jedná sa o steroidy a kortikosteroidy (komponenty adrenalínu).
Lymfatické uzliny sú v podstate filtre ktoré chytajú do pasce baktérie a iné cudzie telesá. Uzly majú armády lymfocytov na vysporiadanie sa s baktériami. Lymfocyty sú druh bielych krviniek, ktoré neutralizujú alebo ničia choroboplodné zárodky. Lymfatické uzliny môže byť opuchnuté keď bojujú proti infekcii.
K Lymfatickým orgánom patria kostná dreň a týmus, rovnako ako lymfatické uzliny, slezina, mandle a nosné mandle, slepé črevo, a zhluky lymfatického tkaniva v tenkom čreve známej ako Peyerových škvrny.
V priemernom tele máme asi 2-4 pinty lymfatickej tekutiny.
Slezina
Slezina filtruje krv , pomáha pri hľadaní cudzích buniek. Slezina tiež hľadá staré červené krvinky, ktoré sa potrebujú vymeniť. Jedná sa orgán o veľkosti päste v ľavej hornej časti brucha. Slezina obsahuje dva hlavné typy tkanív: červené tkanivo, ktoré disponuje opotrebovanými krvinkami, a biele tkanivo, ktoré obsahuje lymfatické tkanivo. Iné časti sleziny sa špecializujú na rôzne druhy imunitných buniek. Keď sa mikroorganizmy prenesú krvou do červenej tkaniva, chytajú sa do pasce imunitných bunkiek známych ako makrofágy.
Thymus
Týmus sa nachádza v hrudníku, medzi hrudnou kosťou a srdcom. Je zodpovedný za produkciu T-buniek a je dôležitý pre dozrievanie T-buniek.
Biele krvinky
Biele krvinky sú veľmi dôležitou súčasťou imunitného systému. Je to vlastne veľká zbierka rôznych buniek, ktoré pracujú spoločne na zničení baktérii a vírusov. Tu sú rôzne typy, názvy a klasifikácia bielych krviniek ktoré pracujú vo vašom tele práve teraz:
- Leukocyty
- Lymfocyty
- Monocyty
- Granulocyty
- B-bunky
- Plazma bunky
- T-bunky
- Pomocné T-bunky
- Zabijáci T-bunky
- Tlmiče T buniek
- Prirodzený zabíjač buniek
- Neutrofily
- Eosinofily
- Basofily
- Fagocyty
- Makrofágy
Všetky biele krvinky sú známe ako leukocyty. Správajú sa ako nezávislí, žijú ako jednobunkové organizmy, ktoré sa môžu pohybovať ako meňavka a zaobstarať si veci tým, že ich pohltí. Väčšina z nich sú vytvorené v kostnej dreni a začínajú ako kmeňové bunky.
Tri typy Leukocytov:
- Granulocyty
ktoré obsahujú 50 až 60 percent všetkých leukocytov. Tie sa ďalej delia na tri typy granulocytov: neutrofily, eozinofily a bazofily. Granulocyty dostali svoje meno, pretože obsahujú granule. Tieto granule obsahujú rôzne chemické látky, v závislosti na type bunky. - Monocyty
ktoré obsahujú približne 7 percent všetkých leukocytov. Monocyty sa nakoniec stali makrofágmi. - Lymfocyty
ktoré obsahujú 30 až 40 percent všetkých leukocytov. Lymfocyty sú biele krvinky, ktoré sú kľúčoví robotníci imunitného systému. Existujú dva druhy - B lymfocyty (B bunky) a T lymfocyty (T bunky). Tie, ktoré sú splatné v kostnej dreni sa nazývajú B-bunky, a tie, ktoré sú splatné v týmuse sa nazývajú T-lymfocyty. Väčšina orgánov imunitného systému sa zaoberá rastom, vývojom a nasadením lymfocytov. Tieto orgány sa nazývajú lymfatické orgány. Lymfocyty putujú krvou hľadajúc cudzie bunky. B bunky používajú protilátky na určenie cieľovej baktérie. T-bunky vlastne bojujú. B bunky pracujú pomocou drobných protilátok. Existujú tisíce rôznych B buniek v krvi kedykoľvek, každá vyzbrojená protilátkou proti konkrétnym zárodkom. Ale len niektoré z nich sa dostanú až ku kontaktu s konkrétnym zárodkom. Potom sa B bunky množia veľmi rýchlo a dramaticky uvoľňujú veľké množstvo správnych protilátok.Proces funguje takto: keď baktéria narazí do B-bunky, B bunky sa množia, tvoria verzie seba samej nazývané "plazmatické" bunky. Plazmatické bunky vytvoria protilátky k útoku proti zárodkom. Protilátky zámknú cieľový zárodok, aby bolo jednoduché pre fagocyty ich spracovať (zjesť).Niektoré B bunky pokračujú množením až keď sa zárodok zničí, takže ak sa zárodky-baktérie vrátia ,protilátky sú na to pripravené.
T-bunky fungujú trochu inak. Pretože mnoho baktérii, ako sú vírusy alebo parazity, su skryté vo vnútri buniek,je úlohou T buniek ich identifikovať a zničiť tieto bunky. Existujú dva druhy T-buniek: "zabijácke" bunky a "pomocné" bunky. Pomocné bunky sú tie, ktoré identifikujú napadnuté bunky a vyšlú alarm. Zabijacké sú tie, ktoré sa pohybujú a zničia ich. Keď pomocné bunky stretnú abnormálne proteíny, vyšlú chemické látky nazývané lymfokíny, ktoré povedia zabijáckym bunkách aby sa množili. Tie bunky sa zamknú na abnormálnych bunkách a zničia ich. A rovnako ako u B-lymfocytoch, niektorí zabíjači buniek zostanú na mieste, pripravený k útoku na ďalšie abnormálne bunky ktoré stretnú.
Účel tejto publikovanej štúdie sú vedecké informácie a vzdelávanie, nemala by byť používaná k diagnostike alebo liečeniu zdravotných problémov alebo chorôb. Táto webová stránka je určená iba na účely všeobecného vzdelávania a informacii a nie je náhradou za odbornú lekársku pomoc, vyšetrenie, stanovenie diagnózy alebo liečbu..